Powikłania rzeżączki

Każda nieleczona choroba weneryczna naraża nas na poważne powikłania. W przypadku rzeżączki jesteśmy narażeni na duży uszczerbek na zdrowiu niezależnie od płci.

Kobiety są narażone na zapalenie narządów miednicy. Rozwijająca się bakteria powoduje silne bóle brzucha, gorączkę. Zapalenie narządów miednicy z dużym prawdopodobieństwem będzie prowadzić do powstania trudnych do leczenia ropni wewnętrznych. Wiązać się one będą z przewlekłym i nawracającym bólem w okolicach brzucha.

Zamiast leczyć powikłania lepiej pomyśleć o zabezpieczeniu

Rzeżączka może prowadzić do uszkodzenia jajowodów – bardzo ważnej części układu rozrodczego, kluczowej, jeśli nosicielka chce mieć dzieci. Bakteria ta może więc powodować bezpłodność oraz ryzyko ciąży pozamacicznej.

Gdy rzeżączką zarazi się kobieta w ciąży życie płodu jest zagrożone. Nieleczona choroba może bowiem powodować u niego wady spowodowane infekcją gardła, kości czy mózgu. Bakteria przekazana podczas porodu może spowodować u niemowlaka silną infekcję oczu, która może prowadzić do ślepoty.

Mężczyźni, którzy nie będą leczyć rzeżączki również muszą liczyć się z bezpłodnością. Spowoduje ją przewlekłe zapalenie najądrza, które obwieści swoją obecność bólem jąder nosiciela.

Rzeżączka to poważna choroba, która może zagrażać życiu. Nieleczona może przenieść się na inne organy wewnętrzne. Infekcja może dotyczyć krwi, stawów, skóry czy mózgu. Dodatkowo zarażenie rzeżączką w znacznym stopniu zmniejsza naszą odporność na inne choroby przenoszone drogą płciową.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *