Odkrycie genu, który utrzymuje strach i agresję u myszy na "zdrowym" poziomie pomoże leczyć choroby psychiczne związane z zaburzeniami nastroju u ludzi - donoszą naukowcy z USA.

Zdolność do odczuwanie strachu i przejawiania agresji jest normalnym i ważnym dla przeżycia organizmu zachowaniem, które pozwala mu reagować stosownie do zagrożeń ze strony środowiska i radzić sobie z nimi. Wiadomo jednak, że zbyt wysoki poziom niekontrolowanego lęku i agresji ma charakter patologiczny i może przynieść więcej szkody niż korzyści.

Naukowcy z Case Western Reserve University zaobserwowali, że myszy z "wyłączonym" genem o nazwie Pet-1 przejawiały dużo wyższy poziom lęku i zachowywały się dużo bardziej agresywnie niż myszy niezmienione - tzw. kontrolne.

Na przykład dużo szybciej i częściej atakowały intruzów - myszy, które wchodziły na ich terytorium. Przed atakiem nie angażowały się ponadto w charakterystyczne dla myszy kontrolnych zachowania zmierzające do rozpoznania drugiego osobnika i jego intencji.

Myszy z nieaktywnym genem Pet-1 wykazywały też niechęć do przebywania na otwartych, niechronionych obszarach klatki, podczas gdy myszy kontrolne opuszczały bezpieczne miejsca i przeprowadzały rozpoznanie nowych terenów.

"Zachowania myszy z nieaktywnym genem Pet-1 bardzo przypominały agresywne i pełne przemocy zachowania ludzi z niektórymi chorobami psychicznymi" - komentuje dr Evan Deneris, który prowadził badania.

Gen Pet-1 jest aktywny jedynie w tych komórkach nerwowych mózgu, które komunikują się za pośrednictwem serotoniny. Grupa tych neuronów jest stosunkowo niewielka - kilkaset tysięcy, jeśli wziąć pod uwagę ilość wszystkich komórek nerwowych w mózgu liczoną w trylionach. Ich rola dotyczy głównie powstawania emocji.

Serotonina, która przekazuje sygnały między tymi neuronami, ma więc bardzo ważny udział w utrzymywaniu lęku i agresji na prawidłowym poziomie. A zaburzenia jej poziomu są związane z rozwojem depresji i chorób przejawiających się impulsywnością i silnym poczuciem zagrożenia.

Naukowcy stale badają, w jaki sposób dochodzi do zaburzeń w poziomie serotoniny i jakie mechanizmy są za to odpowiedzialne. Wiele prac skupia się na poznaniu ich genetycznego podłoża.

"Nam udało się wykazać, że gen Pet-1 jest potrzebny do prawidłowego rozwoju neuronów produkujących serotoninę u zarodka" - tłumaczy dr Deneris. Jak dodaje, u myszy, które nie posiadają tego genu, większość neuronów produkujących serotoninę nie rozwija się w życiu zarodkowym, albo rozwija się nieprawidłowo. Rezultatem są zaburzenia zachowania u dorosłych zwierząt.

Ponieważ układ neuronów komunikujących się za pomocą serotoniny funkcjonuje podobnie u myszy i ludzi, a gen Pet-1 ma również swój ludzki odpowiednik, zatem najnowsze wyniki mogą okazać się pomocne w lepszym zrozumieniu mechanizmów, które prowadzą do rozwoju chorób psychicznych przejawiających się nadmiernym poczuciem lęku i agresją.

Jeśli badacze potwierdzą swoje wyniki w badaniach na pacjentach, Pet-1 może znacznie usprawnić diagnostykę tych chorób, a mysi model Denerisa pomoże testować nowe leki w ich terapii.

Każda nieleczona choroba weneryczna naraża nas na poważne powikłania. W przypadku rzeżączki jesteśmy narażeni na duży uszczerbek na zdrowiu niezależnie od płci.

Kobiety są narażone na zapalenie narządów miednicy. Rozwijająca się bakteria powoduje silne bóle brzucha, gorączkę. Zapalenie narządów miednicy z dużym prawdopodobieństwem będzie prowadzić do powstania trudnych do leczenia ropni wewnętrznych. Wiązać się one będą z przewlekłym i nawracającym bólem w okolicach brzucha.

Zamiast leczyć powikłania lepiej pomyśleć o zabezpieczeniu

Rzeżączka może prowadzić do uszkodzenia jajowodów – bardzo ważnej części układu rozrodczego, kluczowej, jeśli nosicielka chce mieć dzieci. Bakteria ta może więc powodować bezpłodność oraz ryzyko ciąży pozamacicznej.

Gdy rzeżączką zarazi się kobieta w ciąży życie płodu jest zagrożone. Nieleczona choroba może bowiem powodować u niego wady spowodowane infekcją gardła, kości czy mózgu. Bakteria przekazana podczas porodu może spowodować u niemowlaka silną infekcję oczu, która może prowadzić do ślepoty.

Mężczyźni, którzy nie będą leczyć rzeżączki również muszą liczyć się z bezpłodnością. Spowoduje ją przewlekłe zapalenie najądrza, które obwieści swoją obecność bólem jąder nosiciela.

Rzeżączka to poważna choroba, która może zagrażać życiu. Nieleczona może przenieść się na inne organy wewnętrzne. Infekcja może dotyczyć krwi, stawów, skóry czy mózgu. Dodatkowo zarażenie rzeżączką w znacznym stopniu zmniejsza naszą odporność na inne choroby przenoszone drogą płciową.

Paluch koślawy (hallux valgus) jest deformacją stopy polegającą na odchyleniu I kości śródstopia w kierunku linii pośrodkowej naszego ciała (szpotawość I kości śródstopia) oraz odchyleniu palucha w kierunku zewnętrznym (koślawość palucha). Towarzyszy temu napinanie skóry przez głowę I kości śródstopia – powstaje guz po wewnętrznej stronie stopy zwany potocznie haluksem (uwaga – nie narasta tutaj żadna dodatkowa kość jak na ogół sądzą pacjenci).

Przyczyny powstawania palucha koślawego nie są do końca zbadane, na pewno podstawową przyczyną jest nadmierna wiotkość aparatu torebkowo-więzadłowego stopy oraz zaburzenia równowagi mięśniowej. Z tego też powodu paluchy koślawe dotyczą głównie kobiet, dotyczy ich ok. 90 % przypadków. Innymi przyczynami powstawania palucha koślawego może być płaskostopie podłużne, przykurcz ścięgna Achillesa, choroby neurologiczne, reumatoidalne zapalenie stawów, urazy. Często skłonność do tej deformacji jest genetyczna, wykazano że około 70 % przypadków ma podłoże rodzinne. Używanie obuwia na wysokim obcasie lub z wąskimi czubami może powodować powstawanie paluchów koślawych u osób predysponowanych.

Paluch koślawy zawsze współistnieje z płaskostopiem poprzecznym co może powodować bóle o charakterze metatarsalgii (patrz: metatarsalgia). Często jest też przyczyną powstawania deformacji pozostałych palców, najczęściej pod postacią palców młotkowatych (patrz: palce młotkowate).

Obecności palucha koślawego na ogół towarzyszą dolegliwości bólowe:

  • w miejscu wystawania głowy I kości śródstopia wskutek konfliktu z obuwiem
  • na podeszwowej stronie stopy wskutek przeciążenia (patrz: metatarsalgia)
  • w obrębie zdeformowanych pozostałych palców

Leczenie palucha koślawego może obejmować leczenie objawowe tj . rehabilitację, wkładki, leki p/zapalne. Zlikwidować deformację można jedynie na drodze leczenia operacyjnego.


Paluch sztywny

Mianem palucha sztywnego określamy bolesne ograniczenie zgięcia grzbietowego stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Pacjent najczęściej zgłasza ból przy chodzeniu, zwłaszcza w butach na obcasie. Początkowo dolegliwości występują okresowo, zwłaszcza w trakcie biegania, uprawiania sportu, tańca, z czasem zmieniając się w stały ból podczas chodzenia. Dodatkowo występują trudności z doborem obuwia oraz zmienia się biomechanika chodu (pacjent zamiast bolesnego palucha, zaczyna obciążać zewnętrzną część stopy). Długo trwające wadliwe obciążanie stopy przyczynia się do dolegliwości bólowych stawu kolanowego, biodrowego oraz odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Przyczyną dolegliwości są zmiany zwyrodnieniowe stawu śródstopno-paliczkowego palucha. W części przypadków za ich występowanie odpowiedzialny jest uprzedni uraz, jednak u większości chorych przyczyna pozostaje nieznana. Jedynym właściwym leczeniem postaci zaawansowanych jest leczenie operacyjne.

Palce młotkowate

Palec młotkowaty – jest to deformacja palców stopy polegająca na ich szponiastym ustawieniu. To znaczy że palec jest zagięty ku górze w stawie łączącym kość śródstopia i palec oraz na zagięciu ku dołowi dalszej części palca w stawach występujących pomiędzy paliczkami palca. Jest to spowodowane zaburzeniami równowagi mięśniowej co skutkuje przykurczami ścięgien. Palce młotkowate najczęściej towarzyszą innym deformacjom stopy, przede wszystkim paluchowi koślawemu. Obecność palców młotkowatych na ogół wywołuje bóle wskutek konfliktu z obuwiem i obcieraniem palca. Obecność palca młotkowatego powoduje również dociskanie kości śródstopia do dołu i może powodować bóle po podeszwowej stronie stopy (patrz: metatarsalgia). W leczeniu zmniejszającym objawy można zastosować miękkie nakładki przeciwdziałające obcieraniu, wymianę obuwia na bardziej obszerne. Zlikwidować deformację można jedynie operacyjnie.


Opuchnięta stopa

Obrzęk stopy jest częstym stanem klinicznym. Do jego przyczyn można zaliczyć urazy (stłuczenia, skręcenia, złamania, zwichnięcia), chorobę zwyrodnieniową stawów stopy, choroby naczyń obwodowych, oraz choroby ogólnoustrojowe (np. niewydolność mięśnia sercowego, zaburzenia gospodarki hormonalnej, choroby nerek, choroby reumatologiczne). W każdym przypadku należy wykluczyć proces zapalny okolicy stopy/goleni, zakrzepicę żył głębokich. Leczenie powinno być nakierowane na przyczynę dolegliwości, choć w wielu przypadkach dodatkowo stosuje się niektóre formy rehabilitacji oraz leki działające objawowo.

Nieprawidłowo zbilansowana dieta, nadużywanie szkodliwych, wysuszających produktów i gorących urządzeń do stylizacji, męczące problemy zdrowotne lub zbyt duża ilość stresu w domu i w pracy. Brzmi znajomo? Jeżeli wyżej wymienione czynniki spowodowały, że Twoja fryzura już dawno zapomniała o czasach swojej świetności i coraz częściej masz ochotę nosić upięte włosy, żeby skutecznie ukryć je przed światem, to lepiej jak najszybciej zagwarantuj im porządną dawkę efektywnej pielęgnacji. Vivèse Senso Duo to środek, który ma niezwykle niezawodne i potwierdzone przez zadowolonych klientów działanie- skutecznie wzmacnia cebulki włosów, wspomaga ich szybki wzrost, a także hamuje ich nadmierne wypadanie. Twoja fryzura nie musi dalej być pozbawiona blasku, odżywienia i dawnej świeżości. Naturalna mieszanka odpowiednio dobranych olejków i ekstraktów odżywia, regeneruje, wygładza i wzmacnia włosy, niezależnie od tego, co wpłynęło na pogorszenie ich stanu.

Na czym polega działanie produktu Vivèse Senso Duo Oil?

Po pierwsze, Vivèse Senso Duo wpływa pozytywnie na skórę głowy. Jej stan warunkuje to, jaka jest kondycja włosa oraz jak szybko ulega on wzrostowi. W przypadku występowania jakichkolwiek stanów zapalnych, cebulki włosów są bardzo osłabione, co skutkuje ich wzmożonym wypadaniem, nadmierną delikatnością i matowym, brzydkim wyglądem. Mieszanka olejków Vivèse Senso Duo Oil ma niezawodne, bardzo skuteczne i trwałe działanie przeciwzapalne (pomaga leczyć wszelkie podrażnienia) i w znacznym stopniu odżywia skórę głowy, a także wspomaga jej prawidłowe funkcjonowanie. Po drugie, produkt ma działanie powodujące znaczne przedłużenie fazy wzrostu włosa. Często jest ona zbyt krótka, czego konsekwencją jest męczące wypadanie włosów, czasem nawet pełnymi garściami. Widok ogromnej ilości włosów w wannie lub pod prysznicem potrafi mocno zepsuć humor i odebrać chęci do jakiegokolwiek testowania nowych fryzur. Na to, jak długa jest faza wzrostu włosa negatywny wpływ mogą mieć, między innymi, problemy z hormonami, a także nieprawidłowe, niezdrowe odżywianie (niedobory witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu odzwierciedlają nie tylko wyniki badań, ale także wygląd fryzury) i ciągły brak odpowiedniej ilości snu, który wspomaga regenerację całego organizmu. Vivèse Senso Duo świetnie radzi sobie ze wydłużeniem fazy wzrostu włosów, dzięki czemu stają się one mocniejsze, bardziej wytrzymałe i przestają nadmiernie wypadać. Po trzecie, mieszanka olejków dobrana przez doświadczonych profesjonalistów jest całkowicie bezpieczna dla skóry głowy i włosów. Może być więc stosowana zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn, którzy borykają się z problemami z wypadaniem włosów (nawet uporczywym łysieniem) i ogólnym pogorszeniem ich stanu. Naturalne składniki cechujące się wysoką jakością i sprawdzonym, skutecznym i szybkim działaniem, nie powodują żadnych niepokojących skutków ubocznych. Produkt Vivèse Senso Duo może być więc przez każdego stosowany bez obaw.

Co znajduje się w składzie Vivèse Senso Duo Oil?

Produkt Vivèse Senso Duo składa się przede wszystkim z naturalnych olejków i ekstraktów, które zostały bardzo starannie dobrane i zmieszane przez doświadczonych producentów w taki sposób, by działanie tego kompleksu witamin i minerałów było jak najbardziej skuteczne i efektywne. Co wpływa na to, że po użyciu Vivèse Senso Duo włosy stają się zdecydowanie piękniejsze, zdrowsze i bardziej wytrzymałe, a irytujące zwiększone wypadanie przestaje wreszcie spędzać sen z powiek i wpędzać w przykre kompleksy? 1. Olej z pestek dyni- niezwykle pozytywnie wpływa na polepszenie stanu skóry głowy. Jego działanie polega na tym, że niweluje wszelkie stany zapalne, które przyczyniają się do osłabienia i wzmożonego wypadania włosów oraz zmniejsza wytwarzanie sebum. Dzięki temu, włosy nie przetłuszczają się tak szybko, jak wcześniej- cebulki włosów nie są tak bardzo obciążone i osłabione przez zbyt dużą ilość sebum, przestają być delikatne i podatne na jakiekolwiek uszkodzenia i wypadanie. 2. Kofeina- skutecznie pobudza wzrost włosa, dzięki czemu szybciej zauważalne jest zwiększenie jego długości. Oprócz tego, mocno stymuluje produkcję potrzebnego kolagenu. Skutkuje to zdecydowanym zmniejszeniem ilości wypadanych włosów. Pozytywnie wpływa na długość cyklu życia włosa i poprawia stan mieszków włosowych. 3. Olej kokosowy- ma działanie silnie nawilżające, wygładzające i regenerujące. Powoduje efektowne, widoczne gołym okiem, odżywienie przemęczonych i zniszczonych włosów, przez co przestają one być bardzo suche, zbyt delikatne i matowe. Pomaga w zmniejszeniu porowatości, a także ogranicza puszenie się fryzury. Ma znaczący wpływ na poprawienie wyglądu włosów, stają się one bardziej zadbane i lśniące, dzięki czemu kobiety chętniej chwalą się swoją fryzurą i znowu z przyjemnością testują nowe cięcia i uczesania. 4. Tarczyca bajkalska- jej działanie polega na pobudzeniu skóry głowy, co powoduje wzrost nowych, pięknych i zdrowych włosów, które nie są tak delikatne, jak wcześniej. Są one o wiele mocniejsze i bardziej wytrzymałe oraz mniej skłonne do zwiększonego wypadania. Poza tym, ten składnik pozytywnie wpływa na dobry stan skóry głowy, ponieważ pomaga w walce z wszelkimi stanami zapalnymi. 5. Olej rozmarynowy- ma ogromny wpływ na przedłużenie długości fazy wzrostu włosów, dzięki czemu nie wypadają one tak szybko, jak wcześniej. Gwarantuje posiadanie silnych włosów, pogrubia je i znacząco wzmacnia, a także widocznie wygładza. Ma pobudzające działanie na skórę głowy, więc pozytywnie wpływa na porost nowych, odżywionych, mocnych i zdrowych włosów.

Co mówią klienci o Vivèse Senso Duo Oil? Jaka jest ich opinia?

Osoby, które zdecydowały się na wypróbowanie działania produktu Vivèse Senso Duo Oil z radością potwierdzają jego wysoką skuteczność i niesamowicie pozytywny wpływ na stan skóry głowy oraz, wcześniej wypadających, łamliwych i zniszczonych włosów. Najczęściej zachwalanym efektem użytkowania mieszanki olejków i ekstraktów jest fakt, że w szybki i znaczący sposób hamuje ona nadmierne wypadanie włosów, które niejednokrotnie przyczyniło się do niezadowolenia, smutku, zmniejszenia pewności siebie i niechęci do rozczesywania włosów z powodu strachu przed utratą ich kolejnych garści. Co więcej, klienci, którzy zdecydowali się na zakup Vivèse Senso Duo przyznają, że ich włosy rosną w o wiele szybszym tempie niż przed zastosowaniem produktu i są w zdecydowanie lepszym stanie. Są także niezmiernie zadowoleni ze zwiększonej sprężystości i odżywienia włosów, które wcześniej były bardzo suche, łamliwe, brzydko wyglądające i trudne do ułożenia. Już po pierwszym użyciu włosy są dużo bardziej miękkie, gładsze i przyjemne w dotyku, co wynika z dużej zawartości naturalnych składników, takich jak oleje i ekstrakty. Produkt Vivèse Senso Duo jest zachwalany zarówno przez użytkujące go kobiety, jak i przez mężczyzn. Otrzymuje wiele bardzo pozytywnych opinii, nawet od osób, które myślały, że niestety będą musiały pogodzić się z dokuczliwym łysieniem albo mało atrakcyjną, matową i spuszoną fryzurą. Zachwyceni klienci przyznają, że już po miesiącu stosowania produktu ze zdziwieniem zauważyli, że wzmożone wypadanie włosów jest zdecydowanie ograniczone oraz, że zaczynają być widoczne wyrastające nowe włosy, o wiele grubsze, silniejsze i bardziej odżywione niż wcześniej.

Gdzie jest dostępny produkt Vivèse Senso Duo Oil? Jaka jest jego cena?

Mieszanka naturalnych olejków i ekstraktów Vivèse Senso Duo Oil jest dostępna na stronie internetowej http://senso-duo.com.pl/. Jest to sklep internetowy, w którym 40ml, cieszącego się uznaniem osób na całym świecie, produktu kosztuje jedynie 159zł, zamiast standardowej ceny, która wynosi 310zł. Witryna internetowa senso- duo oferuje rabat na zakup Vivèse Senso Duo Oil aż w wysokości 65%. Co więcej, oferowana jest gwarancja, dzięki której produkt może zostać zwrócony do sklepu w przypadku, jeżeli klient stwierdzi, że nie zauważa żadnych pozytywnych efektów stosowania Vivèse Senso Duo Oil.